Skip to content

24 Brookside Avenue CorLivingston, NJ 07039

Built 1929

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block3200
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,449
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,100
45%
Improvement Value:$337,300
55%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,004+3.1%
2024$14,550+2.5%
2023$14,194+1.9%
2022$13,930+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,449DeedBook 6103, Page 825

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 5588, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1929