Skip to content

15 Sherbrooke PkwyLivingston, NJ 07039

Built 1929

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block3701
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,300
42%
Improvement Value:$356,900
58%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,121+3.1%
2024$14,664+2.5%
2023$14,305+1.9%
2022$14,039+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,512DeedBook 12482, Page 8952

Property Built

Built

Year Built: 1929