Skip to content

201 S Livingston Avenue(Unit C0011)Livingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block3202
Lot46
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
33%
Improvement Value:$216,500
67%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,879+3.1%
2024$7,640+2.5%
2023$7,453+1.9%
2022$7,315-13.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 20200, Page 18638