Skip to content

18 Dougal AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block3203
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,800
78%
Improvement Value:$96,200
22%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+3.1%
2024$10,437+2.5%
2023$10,182-14.2%
2022$11,861+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20200, Page 12631

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5320, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1962