Skip to content

26 Dougal AveLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block3203
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,644
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
60%
Improvement Value:$183,800
40%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,222+3.1%
2024$10,883+2.5%
2023$10,617+1.9%
2022$10,419+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925