Skip to content

13 Balmoral DrLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block3203
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,352
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
64%
Improvement Value:$214,700
36%
Total Assessment$599,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,669+3.1%
2024$14,225+2.5%
2023$13,877+1.9%
2022$13,619-4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962