Skip to content

82 W Oakwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block3203
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,198
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$399,200
62%
Improvement Value:$240,100
38%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,637+3.1%
2024$15,164+2.5%
2023$14,793+1.9%
2022$14,519+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

To:

DeedBook 20240, Page 52545

Property Sale

Sale
$609,000

To:

DeedBook 6134, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1965