Skip to content

68 Brookside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block3203
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,088
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,300
58%
Improvement Value:$205,900
42%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+3.1%
2024$11,628+2.5%
2023$11,343+1.9%
2022$11,132-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 12378, Page 9739

Property Built

Built

Year Built: 1965