Skip to content

7 Brookside PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block3203
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,263
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,100
64%
Improvement Value:$154,700
36%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,635+3.1%
2024$10,313+2.5%
2023$10,061+1.9%
2022$9,874-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,451DeedBook 20220, Page 55385

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5396, Page 176

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5161, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1928