Skip to content

3 Largo LaneLivingston, NJ 07039

Built 1964

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block3303
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,166
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,400
59%
Improvement Value:$264,100
41%
Total Assessment$636,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,569+3.1%
2024$15,098+2.5%
2023$14,729+1.9%
2022$14,455-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 12313, Page 4055

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 6207, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1964