Skip to content

34 Kearney TerLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block3303
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,920
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$388,800
60%
Improvement Value:$257,500
40%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,809+3.1%
2024$15,330+2.5%
2023$14,955+1.9%
2022$14,677-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 5893, Page 136

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5570, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1961