Skip to content

7 Royal AveLivingston, NJ 07039

Built 1946

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block3500
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,776
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,800
55%
Improvement Value:$215,800
45%
Total Assessment$476,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+3.1%
2024$11,305+2.5%
2023$11,029+1.9%
2022$10,824-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20240, Page 47148

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 12498, Page 9239Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5759, Page 40

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4995, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1946