Skip to content

17 Royal AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block3500
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,868
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
51%
Improvement Value:$254,300
49%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,580+3.1%
2024$12,199+2.5%
2023$11,901+1.9%
2022$11,680+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5550, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1926