Skip to content

20 Knollwood DrLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2003

Property Information

Block3502
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,467
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$341,200
48%
Improvement Value:$366,900
52%
Total Assessment$708,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,320+3.1%
2024$16,796+2.5%
2023$16,385+1.9%
2022$16,081-6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,500
DeedBook 5368, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1965