Skip to content

23 Audubon RoadLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block3702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,471
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,500
51%
Improvement Value:$303,900
49%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,053+3.1%
2024$14,597+2.5%
2023$14,240+1.9%
2022$13,976+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$646,500

From:

To:

Sq Ft2,391DeedBook 20180, Page 37676Recorded5/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955