Skip to content

6 Birchwood DrLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 6, 1991

Property Information

Block3504
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,257
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,000
49%
Improvement Value:$400,000
51%
Total Assessment$782,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,128+3.1%
2024$18,549+2.5%
2023$18,095+1.9%
2022$17,759-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,257DeedBook 5185, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1957