Skip to content

15 Bear Brook LaLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 16, 1993

Property Information

Block2906
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,257
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
46%
Improvement Value:$458,300
54%
Total Assessment$843,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,627+3.1%
2024$20,003+2.5%
2023$19,514+1.9%
2022$19,151-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,257DeedBook 5292, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1957