Skip to content

17 Rossmore TerLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 11, 1996

Property Information

Block3701
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,718
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,700
59%
Improvement Value:$193,600
41%
Total Assessment$475,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+3.1%
2024$11,274+2.5%
2023$10,998+1.9%
2022$10,794-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 5448, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1955