Skip to content

50 E Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block3701
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage6,844
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,500
59%
Improvement Value:$409,200
41%
Total Assessment$986,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,135+3.1%
2024$23,405+2.5%
2023$22,832+1.9%
2022$22,408-26.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 12514, Page 4538Recorded9/10/2014