Skip to content

21 Audubon RoadLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block3702
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,638
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,700
58%
Improvement Value:$197,400
42%
Total Assessment$470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+3.1%
2024$11,151+2.5%
2023$10,878+1.9%
2022$10,676-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,900

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20190, Page 34423

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 12470, Page 5977Recorded12/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954