Skip to content

6 Hillside TerLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2002

Property Information

Block3805
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,491
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,900
62%
Improvement Value:$193,100
38%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,426+3.1%
2024$12,050+2.5%
2023$11,755+1.9%
2022$11,537+6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952