Skip to content

88 W Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block3810
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,489
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,100
64%
Improvement Value:$148,100
36%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+3.1%
2024$9,754+2.5%
2023$9,515+1.9%
2022$9,338-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954