Skip to content

33 Wilson TerLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block3809
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,380
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,800
45%
Improvement Value:$405,500
55%
Total Assessment$734,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,961+3.1%
2024$17,418+2.5%
2023$16,992+1.9%
2022$16,676+24.1%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft2,713DeedBook 20180, Page 97116

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5602, Page 196

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5437, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1940