Skip to content

47 Wilson TerLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block3810
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,242
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,900
68%
Improvement Value:$136,900
32%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,342+3.1%
2024$10,029+2.5%
2023$9,784+1.9%
2022$9,602+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 6013, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1940