Skip to content

4 Highland DrLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block3901
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,704
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
63%
Improvement Value:$179,900
37%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+3.1%
2024$11,443+2.5%
2023$11,163+1.9%
2022$10,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 6121, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1953