Skip to content

12 Clover LaneLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block5702
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,708
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,700
67%
Improvement Value:$177,900
33%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,345+3.1%
2024$12,942+2.5%
2023$12,625+1.9%
2022$12,391-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 12391, Page 7277

Property Built

Built

Year Built: 1955