Skip to content

96 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 14, 2002

Property Information

Block3901
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,298
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,300
43%
Improvement Value:$358,700
57%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,483+3.1%
2024$15,015+2.5%
2023$14,648+1.9%
2022$14,375+30.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,298DeedBook 5927, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1940