Skip to content

14 Monmouth CtLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 19, 2006

Property Information

Block4701
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,327
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,100
45%
Improvement Value:$389,300
55%
Total Assessment$708,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,327+3.1%
2024$16,803+2.5%
2023$16,392+1.9%
2022$16,088+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,327DeedBook 6388, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1962