Skip to content

15 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block3902
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,211
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,000
58%
Improvement Value:$192,700
42%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,171+3.1%
2024$10,833+2.5%
2023$10,568+1.9%
2022$10,372+13.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,211DeedBook 12500, Page 4373Recorded6/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1936