Skip to content

34 Harvest LaneLivingston, NJ 07039

Built 1994

Last Sale Price
$273,450
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block4000
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,408
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,500
42%
Improvement Value:$416,900
58%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,474+3.1%
2024$16,946+2.5%
2023$16,531+1.9%
2022$16,224+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$273,450

To:

Sq Ft2,408DeedBook 5394, Page 34

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5351, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1994