Skip to content

370 W Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block4000
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,550
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,100
60%
Improvement Value:$166,900
40%
Total Assessment$417,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+3.1%
2024$9,891+2.5%
2023$9,649+1.9%
2022$9,470-5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880