Skip to content

11 Claremont AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$183,094
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block4005
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,284
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,800
52%
Improvement Value:$280,800
48%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,422+3.1%
2024$13,985+2.5%
2023$13,643+1.9%
2022$13,390+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,094

To:

Sq Ft2,284DeedBook 5229, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1953