Skip to content

15 Baldwin TerLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block4006
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,818
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,700
62%
Improvement Value:$185,900
38%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+3.1%
2024$11,661+2.5%
2023$11,376+1.9%
2022$11,164+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,818DeedBook 20201, Page 12144

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6191, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1952