Skip to content

322 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block4009
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage840
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
59%
Improvement Value:$113,000
41%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,744+3.1%
2024$6,540+2.5%
2023$6,380+1.9%
2022$6,261-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft840DeedBook 5748, Page 116

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5453, Page 25

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5401, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1920