Skip to content

36 Spring RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 6, 2000

Property Information

Block4010
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,428
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,700
55%
Improvement Value:$266,500
45%
Total Assessment$587,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,363+3.1%
2024$13,928+2.5%
2023$13,588+1.9%
2022$13,335+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5700, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1952