Skip to content

41 Intervale RdLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$246,500
Last Sale Date
Jul 16, 1996

Property Information

Block3900
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,446
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,800
57%
Improvement Value:$227,500
43%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,996+3.1%
2024$12,602+2.5%
2023$12,294+1.9%
2022$12,066-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$246,500

To:

Sq Ft1,446DeedBook 5429, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1956