Skip to content

22 Fairfax DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Mar 21, 1991

Property Information

Block4200
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,900
64%
Improvement Value:$184,900
36%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,421+3.1%
2024$12,045+2.5%
2023$11,750+1.9%
2022$11,532+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5162, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1955