Skip to content

98 Irving AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 10, 1993

Property Information

Block3812
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,553
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,000
63%
Improvement Value:$161,600
37%
Total Assessment$442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+3.1%
2024$10,498+2.5%
2023$10,242+1.9%
2022$10,051+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,553DeedBook 5265, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1952