Skip to content

81 S Ashby AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block4201
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,788
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,600
58%
Improvement Value:$202,600
42%
Total Assessment$480,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,746+3.1%
2024$11,390+2.5%
2023$11,112+1.9%
2022$10,905+9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 20200, Page 47164

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 12207, Page 7880

Property Built

Built

Year Built: 1951