Skip to content

62 Eastbrook TerLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block4504
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,820
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
59%
Improvement Value:$221,700
41%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,245+3.1%
2024$12,844+2.5%
2023$12,530+1.9%
2022$12,297+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 20160, Page 74890

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5275, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1959