Skip to content

16 Spier DriveLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block4204
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,526
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
66%
Improvement Value:$157,700
34%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,183+3.1%
2024$10,845+2.5%
2023$10,580+1.9%
2022$10,383+6.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20200, Page 26180

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12212, Page 8994

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5365, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1952