Skip to content

9 Pitcairn RoadLivingston, NJ 07039

Built 2023

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block4204
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
25%
Improvement Value:$915,800
75%
Total Assessment$1,220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,861+184.7%
2024$10,489+2.5%
2023$10,233+1.9%
2022$10,042+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000

To:

Sq Ft3,125DeedBook 20230, Page 64422

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,152DeedBook 20211, Page 39603Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5862, Page 198

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5338, Page 86600