Skip to content

18 Irving AveLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block4302
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,748
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,200
51%
Improvement Value:$245,100
49%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+3.1%
2024$11,867+2.5%
2023$11,577+1.9%
2022$11,362+19.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5963, Page 182

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5458, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1920