Skip to content

47 Irving AveLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block4303
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,409
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,900
62%
Improvement Value:$159,600
38%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359+3.1%
2024$10,045+2.5%
2023$9,800+1.9%
2022$9,618+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5358, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1941