Skip to content

41 Irving AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block4303
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,390
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,700
68%
Improvement Value:$143,100
32%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+3.2%
2024$10,443+2.6%
2023$10,182+1.9%
2022$9,988+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000

To:

DeedBook 20250, Page 17249

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 20240, Page 39106Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook 5336, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1938