Skip to content

13 Taconic RoadLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block4304
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,313
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,700
60%
Improvement Value:$211,100
40%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,910+3.1%
2024$12,519+2.5%
2023$12,213+1.9%
2022$11,986+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,313DeedBook 12301, Page 3900

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5175, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1951