Skip to content

20 Bennington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block4400
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
56%
Improvement Value:$222,700
44%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+3.1%
2024$12,114+2.5%
2023$11,818+1.9%
2022$11,598+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 20160, Page 86415

Property Built

Built

Year Built: 1950