Skip to content

40 Amherst PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1936

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block4403
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
60%
Improvement Value:$176,700
40%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+3.1%
2024$10,477+2.5%
2023$10,221+1.9%
2022$10,031+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 12536, Page 4652

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 6160, Page 369

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5582, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1936