Skip to content

50 Amherst PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jul 11, 2012

Property Information

Block4403
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,566
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
57%
Improvement Value:$202,800
43%
Total Assessment$467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,442+3.1%
2024$11,096+2.5%
2023$10,825+1.9%
2022$10,624+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 12386, Page 7129

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5829, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1940