Skip to content

102 Kimball AvenueLivingston, NJ 07039

Built 2022

Last Sale Price
$1,384,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block4503
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,096
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,900
26%
Improvement Value:$882,500
74%
Total Assessment$1,190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,117+3.1%
2024$28,236+158.2%
2023$10,936+1.9%
2022$10,733+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,384,000

To:

Sq Ft3,096DeedBook 20220, Page 42732

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$437,000
Sq Ft1,676DeedBook 20210, Page 62069Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 5947, Page 784

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5201, Page 885